A30QS300-4TI
High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 300A Blade TI Indicator
A30QS Amp-Trap® high speed fuses are intended for the protection of Power Semiconductors such as diodes, phase control SCRs and other power semiconductor devices. The A30QS is recommended for new applications providing solutions for your critical protection needs at 300V and less semiconductors.
Technical Specifications
Item number A30QS300-4TI
Description High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 300A Blade TI Indicator
EAN/UPC Code 782001283766
Rated voltage AC UL 300 V
Rated voltage DC UL 300 V
Frequency (Hz) 50/60 Hz
Ampere Rating 300 A