A70Q90-4IL
Series: Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC 90A Bolted Blade IL Indicator
| Item number | A70Q90-4IL |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC 90A Bolted Blade IL Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001328993 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage DC UL | 650 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 90 A |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | High Speed |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 50 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | IL Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 31 mm |
| Product Length | 111 mm |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| Sell Pack Weight | 1.3562 kg |
| Sell Pack Width | 131.8 mm |
| Sell Pack Length | 342.9 mm |
| Sell Pack Height | 84.1 mm |