GDG-V16/100
Series: GDG-V - Time-Delay
Miniature fuse GDG-V - Time-Delay 250VAC 0.16A Size 5x20 Soldered connection
250V, Time Delay, Glass, 5mm x 20mm, 1-1/2" Axial Leads
Datasheets
pdf - 165.58 KB
Drawings
| Item number | GDG-V16/100 |
| Description | Miniature fuse GDG-V - Time-Delay 250VAC 0.16A Size 5x20 Soldered connection |
| EAN/UPC Code | 782001767600 |
| Rated voltage AC UL | 250 V |
| Ampere Rating | 0.16 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Class | Supplemental |
| Speed/Characteristic | Time Delay |
| Fuse Size | 5x30 |
| Connection/Terminal Type | Soldered connection |
| Product Diameter | 5.1 mm |
| Product Length | 97.3 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.0476 kg |
| Sell Pack Width | 127 mm |
| Sell Pack Length | 76.2 mm |
| Sell Pack Height | 0.8 mm |