B1028285 - HP10NH1GPV80
Photovoltaic fuse gPV 1000VDC IEC 1000VDC UL Size NH1 80A With Plain Blades For Clip
pdf - 166.42 KB
| Item number | B1028285 |
| Catalogue No | HP10NH1GPV80 |
| Description | Photovoltaic fuse gPV 1000VDC IEC 1000VDC UL Size NH1 80A With Plain Blades For Clip |
| EAN/UPC Code | 3605340532319 |
| Rated voltage DC UL | 1000 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Rated voltage DC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 80 A |
| Mounting | Clip |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 50 kA @ 1000 V, L/R = 1 ms |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 39.5 mm |
| Product Length | 135 mm |
| Product Height | 64.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 0.9 kg |
| Sell Pack Width | 135 mm |
| Sell Pack Length | 150 mm |
| Sell Pack Height | 70 mm |
| Product group | Special Purpose Fuses |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 6.1 W @ 0.7 In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 15 W |