B1064510 - HP15NH1XLGPV100
Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 1XL 100A With Plain Blades For Clip
pdf - 166.42 KB
| Item number | B1064510 |
| Catalogue No | HP15NH1XLGPV100 |
| Description | Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 1XL 100A With Plain Blades For Clip |
| EAN/UPC Code | 3605340605204 |
| Rated voltage DC UL | 1500 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Rated voltage DC IEC | 1500 V |
| Ampere Rating | 100 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | gPV |
| Fuse Size | 1XL |
| Mounting | Clip |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 50 kA @ 1500 V, L/R = 1 ms |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 39.5 mm |
| Product Length | 192.5 mm |
| Product Height | 64.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.7 kg |
| Sell Pack Width | 115 mm |
| Sell Pack Length | 230 mm |
| Sell Pack Height | 110 mm |
| Product group | Special Purpose Fuses |
| Product Weight | 0.7 kg |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 10.5 W @ 0.7 In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 26 W |