G075584 - 45ASB36V430P-2
High Voltage Back-up fuse for motor Limitor® 3.6kVAC IEC 430A Size d=88mm, L=292mm With Striker 20N
Datasheets
Compliances
| Item number | G075584 |
| Catalogue No | 45ASB36V430P-2 |
| Description | High Voltage Back-up fuse for motor Limitor® 3.6kVAC IEC 430A Size d=88mm, L=292mm With Striker 20N |
| EAN/UPC Code | 3605340010367 |
| Rated voltage AC IEC | 3.6 kV |
| Ampere Rating | 430 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=88mm L=292mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3200 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 60 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 3300 A |
| Product Diameter | 88 mm |
| Product Length | 358 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 12.9 kg |
| Sell Pack Width | 340 mm |
| Sell Pack Length | 400 mm |
| Sell Pack Height | 120 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Melamine fiber glass |
| Product Weight | 4.3 kg |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 51 W @ 0.7 In |