B1000248 - 45DB120V80PD
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 12kVAC IEC 80A d65mm, L292mm With Striker 80N
Mersen HV fuse-links have been used for reliable protection in high-voltage switchgear and controlgear and high-voltage systems for decades. Limitor®-PD HV fuses are back-up fuses as defined in the standards: IEC 60282-1 and VDE 0670 T402 and dedicated to protect transformers against effects of short-circuit currents. The VDE 0670 T402 defines fuses between 6.3A and 160A, for other ratings, thanks to consult Limitor®-P HV fuses range. To guarantee high quality, Mersen uses the best materials: fuse-elements are in pure silver, caps are in copper coated with silver and bodies are in ceramic.
Technical Specifications
Item number B1000248
Catalogue No 45DB120V80PD
Description High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 12kVAC IEC 80A d65mm, L292mm With Striker 80N
EAN/UPC Code 3605340456370
Rated voltage AC IEC 12 kV
Ampere Rating 80 A