G1000253 - 45DB240V10PD
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 10A d56mm, L442mm With Striker 80N
Mersen HV fuse-links have been used for reliable protection in high-voltage switchgear and controlgear and high-voltage systems for decades. Limitor®-PD HV fuses are back-up fuses as defined in the standards: IEC 60282-1 and VDE 0670 T402 and dedicated to protect transformers against effects of short-circuit currents. The VDE 0670 T402 defines fuses between 6.3A and 160A, for other ratings, thanks to consult Limitor®-P HV fuses range. To guarantee high quality, Mersen uses the best materials: fuse-elements are in pure silver, caps are in copper coated with silver and bodies are in ceramic.
Datasheets
Compliances
| Item number | G1000253 |
| Catalogue No | 45DB240V10PD |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 10A d56mm, L442mm With Striker 80N |
| EAN/UPC Code | 3605340455892 |
| Rated voltage AC IEC | 24 kV |
| Ampere Rating | 10 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=56mm L=442mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 65 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 36 A |
| Design Details | VDE T402 |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Cylindrical |
| Product Diameter | 56 mm |
| Product Length | 508 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.4 kg |
| Sell Pack Width | 65 mm |
| Sell Pack Length | 530 mm |
| Sell Pack Height | 60 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.4 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 48 W |