J1000117 - 45DB360V50PD
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 36kVAC IEC 50A d88mm, L537mm With Striker 80N
Mersen HV fuse-links have been used for reliable protection in high-voltage switchgear and controlgear and high-voltage systems for decades. Limitor®-PD HV fuses are back-up fuses as defined in the standards: IEC 60282-1 and VDE 0670 T402 and dedicated to protect transformers against effects of short-circuit currents. The VDE 0670 T402 defines fuses between 6.3A and 160A, for other ratings, thanks to consult Limitor®-P HV fuses range. To guarantee high quality, Mersen uses the best materials: fuse-elements are in pure silver, caps are in copper coated with silver and bodies are in ceramic.
Datasheets
Compliances
| Item number | J1000117 |
| Catalogue No | 45DB360V50PD |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 36kVAC IEC 50A d88mm, L537mm With Striker 80N |
| EAN/UPC Code | 3605340452907 |
| Rated voltage AC IEC | 36 kV |
| Ampere Rating | 50 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=88mm L=537mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 40 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 20 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 220 A |
| Product Diameter | 88 mm |
| Product Length | 603 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 6.5 kg |
| Sell Pack Width | 70 mm |
| Sell Pack Length | 620 mm |
| Sell Pack Height | 70 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 6.5 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 183 W |