B1018326 - 45DB240V125PTS
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 125A d88mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses
Datasheets
Compliances
| Item number | B1018326 |
| Catalogue No | 45DB240V125PTS |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 125A d88mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses |
| EAN/UPC Code | 3605340513356 |
| Rated voltage AC IEC | 24 kV |
| Ampere Rating | 125 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=88mm L=442mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 290 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 65 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 440 A |
| Product Diameter | 88 mm |
| Product Length | 508 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 6.1 kg |
| Sell Pack Width | 110 mm |
| Sell Pack Length | 545 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 6.1 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 254 W |