C1018327 - 45DB360V63PTS
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 36kVAC IEC 63A d88mm, L537mm With Thermal Striker 80N Low power losses
Datasheets
Compliances
| Item number | C1018327 |
| Catalogue No | 45DB360V63PTS |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 36kVAC IEC 63A d88mm, L537mm With Thermal Striker 80N Low power losses |
| EAN/UPC Code | 3605340513363 |
| Rated voltage AC IEC | 36 kV |
| Ampere Rating | 63 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=88mm L=537mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 65000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 20 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 260 A |
| Product Diameter | 88 mm |
| Product Length | 603 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 6.6 kg |
| Sell Pack Width | 110 mm |
| Sell Pack Length | 650 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 6.6 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 165 W |