C201206J - D01GG40V13/10
Series: NZ D0 fuse-links gG 400/440VAC
DIN D0 Fuse-link gG Size D01 400VAC 250VDC 13A Color code Black Packaging quantity 10EA
The D0 fuse-system is installed in low voltage distribution units, where fuse-links are accessible to non trained persons and can also be replaced by them. The system is the most modern of the screw systems and designed for 400VAC/250VDC networks. The D0 fuse range comprises the standardized fuse sizes D01, D02 and D03.
Datasheets
pdf - 1.02 MB
| Item number | C201206J |
| Catalogue No | D01GG40V13/10 |
| Description | DIN D0 Fuse-link gG Size D01 400VAC 250VDC 13A Color code Black Packaging quantity 10EA |
| EAN/UPC Code | 8430399024509 |
| Rated voltage AC IEC | 400 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 13 A |
| Identification Color Code | Black |
| Product Diameter | 11 mm |
| Product Length | 36 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.066 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 240 mm |
| Sell Pack Height | 25 mm |