C201873J - D02GG40V63/10
DIN D0 Fuse-link gG Size D02 400VAC 250VDC 63A Color code Copper Packaging quantity 10EA
The D0 fuse-system is installed in low voltage distribution units, where fuse-links are accessible to non trained persons and can also be replaced by them. The system is the most modern of the screw systems and designed for 400VAC/250VDC networks. The D0 fuse range comprises the standardized fuse sizes D01, D02 and D03.
Technical Specifications
Item number C201873J
Catalogue No D02GG40V63/10
Description DIN D0 Fuse-link gG Size D02 400VAC 250VDC 63A Color code Copper Packaging quantity 10EA
EAN/UPC Code 8430399019833
Rated voltage AC IEC 400 V
Rated voltage DC IEC 250 V
Ampere Rating 63 A