C211096 - D01GG44V16
Series: NZ D0 fuse-links gG 400/440VAC
DIN D0 Fuse-link gG Size D01 440VAC 250VDC 16A Color code Grey Packaging quantity 50EA
The D0 fuse-system is installed in low voltage distribution units, where fuse-links are accessible to non trained persons and can also be replaced by them. The system is the most modern of the screw systems and designed for 400VAC/250VDC networks. The D0 fuse range comprises the standardized fuse sizes D01, D02 and D03.
Datasheets
pdf - 1.02 MB
| Item number | C211096 |
| Catalogue No | D01GG44V16 |
| Description | DIN D0 Fuse-link gG Size D01 440VAC 250VDC 16A Color code Grey Packaging quantity 50EA |
| EAN/UPC Code | 4086500009633 |
| Rated voltage AC IEC | 440 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 16 A |
| Identification Color Code | Grey |
| Product Diameter | 11 mm |
| Product Length | 36 mm |
| Sell Pack Quantity | 50 EA |
| Sell Pack Weight | 0.33 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 240 mm |
| Sell Pack Height | 25 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.0066 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2.2 W |