K226352 - BES42V50
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type F2 415VAC 50A BES Offset Blade
| Item number | K226352 |
| Catalogue No | BES42V50 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type F2 415VAC 50A BES Offset Blade |
| EAN/UPC Code | 3605340268294 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Ampere Rating | 50 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | F2 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 8750 A²s |
| Melting I2t | 2600 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Blade |
| Product Diameter | 17.1 mm |
| Product Length | 69 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.29 kg |
| Sell Pack Width | 70 mm |
| Sell Pack Length | 130 mm |
| Sell Pack Height | 40 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.029 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 3.6 W |