A1019245 - BTIA55V32
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 550VAC 250VDC 32A BTIA Offset Tag
| Item number | A1019245 |
| Catalogue No | BTIA55V32 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 550VAC 250VDC 32A BTIA Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515510 |
| Rated voltage AC IEC | 550 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 32 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A2 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3350 A²s |
| Melting I2t | 670 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 14.5 mm |
| Product Length | 86 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.2 kg |
| Sell Pack Width | 80 mm |
| Sell Pack Length | 90 mm |
| Sell Pack Height | 35 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2.9 W |