P301060 - PC32UD55V1250TF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 32 aR 550VAC IEC 600VAC UL 1250A With Striker Flush ends metric threads
pdf - 197.17 KB
| Item number | P301060 |
| Catalogue No | PC32UD55V1250TF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 32 aR 550VAC IEC 600VAC UL 1250A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340336191 |
| Rated voltage AC UL | 600 V |
| Rated voltage AC IEC | 550 V |
| Ampere Rating | 1250 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1950 kA²s |
| Melting I2t | 410 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Design Details | Reinforced Terminal |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 59 mm |
| Product Length | 50.6 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 1.6389 kg |
| Sell Pack Width | 85 mm |
| Sell Pack Length | 195 mm |
| Sell Pack Height | 75 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.5463 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 150 W |