M235071 - PC33UD60V1500A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1500A With Striker DIN 80 Blades
Datasheets
Compliances
pdf - 130.85 KB
pdf - 12.89 MB
pdf - 197.17 KB
| Item number | M235071 |
| Catalogue No | PC33UD60V1500A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1500A With Striker DIN 80 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340310320 |
| Rated voltage AC UL | 650 V |
| Rated voltage AC IEC | 600 V |
| Ampere Rating | 1500 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2500 kA²s |
| Melting I2t | 470 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN 80 Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.4369 kg |
| Sell Pack Width | 145 mm |
| Sell Pack Length | 250 mm |
| Sell Pack Height | 90 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.8123 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 210 W |