T300443 - A070UD33TTI800
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 800A With Striker Flush ends UNC threads
pdf - 361.23 KB
pdf - 12.89 MB
| Item number | T300443 |
| Catalogue No | A070UD33TTI800 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 800A With Striker Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340328479 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 800 A |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 33 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 540 kA²s |
| Melting I2t | 93 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 50.6 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.682 kg |
| Sell Pack Width | 86 mm |
| Sell Pack Length | 247 mm |
| Sell Pack Height | 94 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.894 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 120 W |