Z300586 - PC33UD60V1600TF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1600A With Striker Flush ends metric threads
Datasheets
Compliances
pdf - 130.85 KB
pdf - 12.89 MB
pdf - 197.17 KB
| Item number | Z300586 |
| Catalogue No | PC33UD60V1600TF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1600A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340330687 |
| Rated voltage AC UL | 650 V |
| Rated voltage AC IEC | 600 V |
| Ampere Rating | 1600 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2900 kA²s |
| Melting I2t | 555 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 50.6 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.4168 kg |
| Sell Pack Width | 85 mm |
| Sell Pack Length | 245 mm |
| Sell Pack Height | 95 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.8056 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 210 W |