F301305 - PC70GB69V125ESF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 70 gR 690VAC IEC 125A With Striker Open Slot Blades
The 690V Protistor® fuse-links provide maximum flexibility in equipment design and ultimate protection for today's power conversion equipment. These square body fuse-links are available in different body sizes, each size having multiple worldwide acceptable mounting styles. The Protistor® gR have been engineered to provide full range protection to eliminate all overloads and short circuit fault. Each fuse is assembled with pure silver, die-cut elements embedded in solidified sand, which helps control arcing characteristics for a lower I²t and high interrupting rating level. All contact surfaces are silver plated and all hardware is non-magnetic. All fuse-links can be equipped with a low voltage trip-indicator which can operate a field mountable microswitch.
| Item number | F301305 |
| Catalogue No | PC70GB69V125ESF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 70 gR 690VAC IEC 125A With Striker Open Slot Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340339505 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 125 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | gR |
| Fuse Size | 70 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 11200 A²s |
| Melting I2t | 1897 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 150 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Open Slot Blades |
| Product Width | 39 mm |
| Product Length | 133.4 mm |
| Product Height | 46 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 1.2 kg |
| Sell Pack Width | 140 mm |
| Sell Pack Length | 70 mm |
| Sell Pack Height | 145 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 26 W |