C301302 - PC73UD60V18CTF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1800A With Striker Flush ends metric threads
pdf - 11.01 MB
| Item number | C301302 |
| Catalogue No | PC73UD60V18CTF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1800A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340339468 |
| Rated voltage AC UL | 650 V |
| Rated voltage AC IEC | 600 V |
| Ampere Rating | 1800 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 7150 kA²s |
| Melting I2t | 2040 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 74 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.22 kg |
| Sell Pack Width | 110 mm |
| Sell Pack Length | 125 mm |
| Sell Pack Height | 75 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.22 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 206 W |