F302685 - PC73UD10C900PA
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker Plain Blades
pdf - 11.01 MB
pdf - 131.31 KB
| Item number | F302685 |
| Catalogue No | PC73UD10C900PA |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker Plain Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340355239 |
| Rated voltage AC UL | 1100 V |
| Rated voltage AC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 900 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1440 kA²s |
| Melting I2t | 250 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 167 kA |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 149.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 3.48 kg |
| Sell Pack Width | 160 mm |
| Sell Pack Length | 245 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.16 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 170 W |