N300507 - PC73UD13C500TF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 500A With Striker Flush ends metric threads
pdf - 197.17 KB
| Item number | N300507 |
| Catalogue No | PC73UD13C500TF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 500A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340329506 |
| Rated voltage AC UL | 1300 V |
| Rated voltage AC IEC | 1250 V |
| Ampere Rating | 500 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 360 kA²s |
| Melting I2t | 44 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 74 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.22 kg |
| Sell Pack Width | 110 mm |
| Sell Pack Length | 125 mm |
| Sell Pack Height | 75 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.22 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 112 W |