N300691 - A100UD73LI1100
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 900VAC IEC 1000VAC UL 1100A With Striker Slotted Blades long
pdf - 11.01 MB
| Item number | N300691 |
| Catalogue No | A100UD73LI1100 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 900VAC IEC 1000VAC UL 1100A With Striker Slotted Blades long |
| EAN/UPC Code | 3605340560039 |
| Rated voltage AC UL | 1000 V |
| Rated voltage AC IEC | 900 V |
| Ampere Rating | 1100 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2280 kA²s |
| Melting I2t | 445 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 151 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Slotted Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 157.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.25 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 180 mm |
| Sell Pack Height | 80 mm |
| Product Weight | 1.25 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 208 W |