E322579 - NH3GS69V315PV
Square Body High-Speed Fuse Protistor® NH Size 3 gS 690VAC IEC 700VAC UL 315A With Double indicator
| Item number | E322579 |
| Catalogue No | NH3GS69V315PV |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® NH Size 3 gS 690VAC IEC 700VAC UL 315A With Double indicator |
| EAN/UPC Code | 3605340360370 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 315 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | gS |
| Fuse Size | NH3 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 97 kA²s |
| Melting I2t | 19.525 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 160 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Double indicator |
| Connection/Terminal Material | Copper |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 72 mm |
| Product Length | 150 mm |
| Product Height | 89 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.05 kg |
| Sell Pack Width | 80 mm |
| Sell Pack Length | 155 mm |
| Sell Pack Height | 75 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.05 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 42 W |