83230321 - STLBT23-20K275V-C4-DD
Series: Surge-Trap® STLB T23 DD Series
Surge Protection Device Type 2+3, 20kA Imax (8/20), 20kV Uoc (1.2/50), 230/-V, screw-terminal - screw-terminal, L-N/PE
Type 2+3 surge protection device (SPD) for transient overvoltages with Imax 20 kA, hardwired and with different connection options. The Surge-Trap® STLB T23 DD Series range is suitable for protection of LED lighting installations with extremely sensitive electronics.
Surge Protection Device Type 2+3, 20kA Imax (8/20), 20kV Uoc (1.2/50), 230/-V, screw-terminal - screw-terminal, L-N/PE
Type 2+3 surge protection device (SPD) for transient overvoltages with Imax 20 kA, hardwired and with different connection options. The Surge-Trap® STLB T23 DD Series range is suitable for protection of LED lighting installations with extremely sensitive electronics.
Datasheets
pdf - 248.12 KB
Compliances
pdf - 275.48 KB
pdf - 143.05 KB
| Item number | 83230321 |
| Catalogue No | STLBT23-20K275V-C4-DD |
| Description | Surge Protection Device Type 2+3, 20kA Imax (8/20), 20kV Uoc (1.2/50), 230/-V, screw-terminal - screw-terminal, L-N/PE |
| EAN/UPC Code | 8435297864080 |
| ROHS Compliant | Yes |
| IEC SPD Type | Class II + III |
| Format | Aerial format |
| Nominal Operating Volt Rating (Un) | 230/400 |
| AC or DC | AC |
| Max Discharge Current : Imax (8/20) | 20 kA |
| System Configuration | TT, TN |
| Combined Discharge Voltage (1,2/50) (Uoc) | 20 kV |
| Short Circuit Withstand (ISCCR) | 10 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | LED |
| Torque Rating | 0.7 N m |
| Uc (L-N) | 275 V |
| Uc (N-PE) | 255 V |
| Up at In (N-PE) | ≤1,8 kV |
| Up at In (L-N) | ≤1,5 kV |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 22 mm |
| Product Height | 85 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.095 kg |
| Sell Pack Width | 240 mm |
| Sell Pack Length | 400 mm |
| Sell Pack Height | 105 mm |
| Product group | LED Lighting SPDs |
| Product Weight | 0.059 kg |