A100P100-4TI
Series: Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC 100A Bolted Blade TI Indicator
A100P Amp-Trap® Form 101 high speed fuses are rated 1000V, extending the range of protection for UPS systems, AC and DC drives, reduced voltage motor starters and similar applications where lower I2t and superior reliability are needed. With ratings from 15 through 1000 amperes, a wide range of high voltage applications can be served.
Drawings
| Item number | A100P100-4TI |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC 100A Bolted Blade TI Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001948399 |
| Rated voltage AC UL | 1000 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 100 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | TI Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 31 mm |
| Product Length | 127 mm |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| Sell Pack Weight | 1.261 kg |
| Sell Pack Width | 146 mm |
| Sell Pack Length | 203.2 mm |
| Sell Pack Height | 38.1 mm |