A50P800-4TI
Series: Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC 800A Blade TI Indicator
Drawings
| Item number | A50P800-4TI |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC 800A Blade TI Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001946388 |
| Rated voltage AC UL | 500 V |
| Rated voltage DC UL | 450 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 800 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 63.5 mm |
| Product Length | 164.3 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.1431 kg |
| Sell Pack Width | 63.5 mm |
| Sell Pack Length | 222.2 mm |
| Sell Pack Height | 60.5 mm |