W1006637 - BTM69V400
British Standard fuse-link IEC BS88 gM Type C1 690VAC 460VDC 400A BTM Central Bolted Tag
| Item number | W1006637 |
| Catalogue No | BTM69V400 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gM Type C1 690VAC 460VDC 400A BTM Central Bolted Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340485196 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Rated voltage DC IEC | 460 V |
| Ampere Rating | 400 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gM |
| Fuse Size | C1 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2525000 A²s |
| Melting I2t | 505000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Central Bolted Tag |
| Product Diameter | 59.1 mm |
| Product Length | 212 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.69 kg |
| Sell Pack Width | 67 mm |
| Sell Pack Length | 210 mm |
| Sell Pack Height | 60 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.69 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 38 W |