A085583 - 45ASD72V160P-3
High Voltage Back-up fuse for motor Limitor® 7.2kVAC IEC 160A Size d=50.8mm, L=442mm With Striker 20N
Datasheets
Compliances
| Item number | A085583 |
| Catalogue No | 45ASD72V160P-3 |
| Description | High Voltage Back-up fuse for motor Limitor® 7.2kVAC IEC 160A Size d=50.8mm, L=442mm With Striker 20N |
| EAN/UPC Code | 3605340070545 |
| Rated voltage AC IEC | 7.2 kV |
| Ampere Rating | 160 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=50.8mm L=442mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 290 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 50 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 880 A |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Cylindrical |
| Product Diameter | 50.8 mm |
| Product Length | 508 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 6.6 kg |
| Sell Pack Width | 270 mm |
| Sell Pack Length | 610 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Melamine fiber glass |
| Product Weight | 2.2 kg |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 41 W @ 0.7 In |