P1023122 - 1.762.900
NH fuse-switch disconnector MULTIVERT® Size 1000A 1x3-Pole switching Screw M12
MULTIVERT® NH vertical fuse switch disconnectors meet all functions of NH fuse switch disconnectors. They are designed for installation on to bus bars in triple pole arrangements. MULTIVERT® main incomers 1000A are for installation on to 185mm bus bar systems. They are ready fitted with solild links 1000A. The system is a modular system, that allows the installation of individual components. MULTIVERT® offer the user the possibility of fast and easy installation as well as a high degree of protection during installation and maintenance.
Datasheets
Compliances
pdf - 3.13 MB
pdf - 223.74 KB
pdf - 247.14 KB
| Item number | P1023122 |
| Catalogue No | 1.762.900 |
| Description | NH fuse-switch disconnector MULTIVERT® Size 1000A 1x3-Pole switching Screw M12 |
| EAN/UPC Code | 9008567001318 |
| Frequency (Hz) | 50 ... 60 Hz |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 1000 A |
| Utilization Category | AC 21 B @ Ue = AC 400 V; Ie = 1000 A AC 20 B @ Ue = AC 690 V; Ie = 1000 A |
| Switchability | 1x3-pole switching |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Design Details | with ready fitted NHsolid links 1000 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Degree of Pollution | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 1000 V |
| Max Power dissipation of Solid Links Pn | 12 W |
| Rated short circuit making capacity with solid links Icm | 15 kA |
| Installation Mounting | Bus Bar Installation |
| Product Width | 98 mm |
| Product Length | 190 mm |
| Product Height | 685 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 11.8 kg |
| Sell Pack Width | 230 mm |
| Sell Pack Length | 781 mm |
| Sell Pack Height | 125 mm |
| Product group | IEC Fuse Switch Disconnectors |
| Product Weight | 11.8 kg |
| Conventional Free Air thermal Current - Solid Links | 1000 A |