F1036983 - BNS42V32M40
British Standard fuse-link IEC BS88 gM Type F1 415VAC 415VDC 32M40A BNS Offset Blade
| Item number | F1036983 |
| Catalogue No | BNS42V32M40 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gM Type F1 415VAC 415VDC 32M40A BNS Offset Blade |
| EAN/UPC Code | 3605340543797 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 415 V |
| In M Ich | 32M40 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gM |
| Fuse Size | F1 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 4200 A²s |
| Melting I2t | 1300 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Blade |
| Product Diameter | 17 mm |
| Product Length | 61 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.238 kg |
| Sell Pack Width | 40 mm |
| Sell Pack Length | 90 mm |
| Sell Pack Height | 80 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.0238 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2.4 W |