F226302 - BTFP42V200
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 415VAC 240VDC 200A BTFP Offset Tag
| Item number | F226302 |
| Catalogue No | BTFP42V200 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 415VAC 240VDC 200A BTFP Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340267778 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 200 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A4 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 293000 A²s |
| Melting I2t | 105000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 31 mm |
| Product Width | 32 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| Sell Pack Weight | 0.725 kg |
| Sell Pack Width | 112 mm |
| Sell Pack Length | 178 mm |
| Sell Pack Height | 40 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.145 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 16.2 W |