M1019187 - BTIS42V160
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 160A BTIS Offset Tag
| Item number | M1019187 |
| Catalogue No | BTIS42V160 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 160A BTIS Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340516012 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 160 A |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A3 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 168000 A²s |
| Melting I2t | 60000 A²s |
| Product Diameter | 26.9 mm |
| Product Width | 28 mm |
| Product Length | 88.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.8 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 200 mm |
| Sell Pack Height | 25 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.08 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 14 W |