M1006606 - BTCP69V40
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 690VAC 460VDC 40A BTCP Offset Tag
| Item number | M1006606 |
| Catalogue No | BTCP69V40 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 690VAC 460VDC 40A BTCP Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340536744 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Rated voltage DC IEC | 460 V |
| Ampere Rating | 40 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A4 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 7400 A²s |
| Melting I2t | 1300 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 21 mm |
| Product Width | 22.3 mm |
| Product Length | 109 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.826 kg |
| Sell Pack Width | 130 mm |
| Sell Pack Length | 230 mm |
| Sell Pack Height | 40 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.0826 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 4 W |