M1019256 - BTIA69V20
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 690VAC 460VDC 20A BTIA Offset Tag
| Item number | M1019256 |
| Catalogue No | BTIA69V20 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 690VAC 460VDC 20A BTIA Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340516036 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Rated voltage DC IEC | 460 V |
| Ampere Rating | 20 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1450 A²s |
| Melting I2t | 250 A²s |
| Product Diameter | 21.9 mm |
| Product Width | 23.5 mm |
| Product Length | 86 mm |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.56 kg |
| Sell Pack Width | 95 mm |
| Sell Pack Length | 115 mm |
| Sell Pack Height | 52 mm |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.056 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 1.7 W |