A302657 - PC33UD55V2000A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 550VAC IEC 600VAC UL 2000A With Striker DIN 80 Blades
pdf - 12.89 MB
| Item number | A302657 |
| Catalogue No | PC33UD55V2000A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 550VAC IEC 600VAC UL 2000A With Striker DIN 80 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340354942 |
| Rated voltage AC UL | 600 V |
| Rated voltage AC IEC | 550 V |
| Ampere Rating | 2000 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 4500 kA²s |
| Melting I2t | 950 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN 80 Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.4369 kg |
| Sell Pack Width | 145 mm |
| Sell Pack Length | 250 mm |
| Sell Pack Height | 90 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.8123 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 250 W |