X300239 - A070UD33KI550
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 550A With Striker Slotted Blades short
pdf - 361.23 KB
pdf - 12.89 MB
| Item number | X300239 |
| Catalogue No | A070UD33KI550 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 550A With Striker Slotted Blades short |
| EAN/UPC Code | 3605340325515 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 550 A |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 33 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 155 kA²s |
| Melting I2t | 27 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Slotted Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 134 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.5353 kg |
| Sell Pack Width | 145 mm |
| Sell Pack Length | 245 mm |
| Sell Pack Height | 90 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.8451 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 110 W |