G302686 - PC73UD85V14CPA
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 900VAC IEC 1000VAC UL 1250A With Striker Plain Blades
pdf - 11.01 MB
| Item number | G302686 |
| Catalogue No | PC73UD85V14CPA |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 900VAC IEC 1000VAC UL 1250A With Striker Plain Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340355246 |
| Rated voltage AC UL | 1000 V |
| Rated voltage AC IEC | 900 V |
| Ampere Rating | 1250 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3080 kA²s |
| Melting I2t | 585 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 150 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 149.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 3.48 kg |
| Sell Pack Width | 160 mm |
| Sell Pack Length | 245 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.16 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 234 W |