H300571 - PC73UD12C700D1A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1200VAC IEC 1300VAC UL 700A With Striker DIN 110 Blades
pdf - 197.17 KB
| Item number | H300571 |
| Catalogue No | PC73UD12C700D1A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1200VAC IEC 1300VAC UL 700A With Striker DIN 110 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340330465 |
| Rated voltage AC UL | 1300 V |
| Rated voltage AC IEC | 1200 V |
| Ampere Rating | 700 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 900 kA²s |
| Melting I2t | 110 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 150 kA |
| Connection/Terminal Type | DIN 110 Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 133.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 3.36 kg |
| Sell Pack Width | 150 mm |
| Sell Pack Length | 250 mm |
| Sell Pack Height | 90 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.12 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 146 W |