K300688 - A120UD73LI800
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1100VAC IEC 1200VAC UL 800A With Striker Slotted Blades long
Datasheets
Compliances
pdf - 197.17 KB
pdf - 11.01 MB
| Item number | K300688 |
| Catalogue No | A120UD73LI800 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1100VAC IEC 1200VAC UL 800A With Striker Slotted Blades long |
| EAN/UPC Code | 3605340576337 |
| Rated voltage AC UL | 1200 V |
| Rated voltage AC IEC | 1100 V |
| Ampere Rating | 800 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1230 kA²s |
| Melting I2t | 190 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 150 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Slotted Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 157.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.25 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 180 mm |
| Sell Pack Height | 80 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.25 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 148 W |