Q300877 - A070UD73TTI1600
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1600A With Striker Flush ends UNC threads
pdf - 11.01 MB
| Item number | Q300877 |
| Catalogue No | A070UD73TTI1600 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1600A With Striker Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340575514 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 1600 A |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 5740 kA²s |
| Melting I2t | 1430 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 74 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.25 kg |
| Sell Pack Width | 110 mm |
| Sell Pack Length | 130 mm |
| Sell Pack Height | 80 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.25 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 203 W |