X302976 - PC73UD13C450PA
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 450A With Striker Plain Blades
pdf - 197.17 KB
| Item number | X302976 |
| Catalogue No | PC73UD13C450PA |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 450A With Striker Plain Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340379860 |
| Rated voltage AC UL | 1300 V |
| Rated voltage AC IEC | 1250 V |
| Ampere Rating | 450 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 290 kA²s |
| Melting I2t | 35.5 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 73 mm |
| Product Length | 149.4 mm |
| Product Height | 78.5 mm |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 3.48 kg |
| Sell Pack Width | 160 mm |
| Sell Pack Length | 245 mm |
| Sell Pack Height | 100 mm |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.16 kg |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 100 W |