83040520 - STS-NET-CAT6-1P
Series transient surge protector, for ETHERNET CAT6 lines, metal enclosure, in aerial format and 4 protected pairs.
Surge protection device (SPD) for transient overvoltages Aerial mounting design. The Surge-Trap® Signal - STS NET- IN LINE range is suitable for protecting low-voltage installations against overvoltages.
Series transient surge protector, for ETHERNET CAT6 lines, metal enclosure, in aerial format and 4 protected pairs.
Surge protection device (SPD) for transient overvoltages Aerial mounting design. The Surge-Trap® Signal - STS NET- IN LINE range is suitable for protecting low-voltage installations against overvoltages.
Datasheets
pdf - 346.69 KB
Compliances
pdf - 133.76 KB
pdf - 275.48 KB
| Item number | 83040520 |
| Catalogue No | STS-NET-CAT6-1P |
| Description | Series transient surge protector, for ETHERNET CAT6 lines, metal enclosure, in aerial format and 4 protected pairs. |
| EAN/UPC Code | 8435297869290 |
| ROHS Compliant | Yes |
| Format | Aerial format |
| Nominal Operating Volt Rating (Un) | 5 |
| Rated Current Load (IL) | 1 A |
| Bandwidth | 250 MHz |
| Number of Wires | 4 Pairs |
| Installation Mounting | In-Line |
| Uc (L-PE) | 6 V |
| Up at In (L1/L2-PE) | ≤35 V |
| Product Width | 44 mm |
| Product Length | 190 mm |
| Product Height | 80 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.192 kg |
| Sell Pack Width | 63 mm |
| Sell Pack Length | 117 mm |
| Sell Pack Height | 90 mm |
| Product group | Signal Line SPDs |
| Product Weight | 0.18 kg |