83040211 - STS-PLC-30V-4W1
Series: Surge-Trap® Signal - STS PLC
Analog signal protector for control and measurement lines, 4 protected wires, 24 V, 10 kA.
Surge protection device (SPD) for transient overvoltages for DIN rail mounting PLC compatible. The Surge-Trap® Signal - STS PLC range is suitable for measurement and control equipment installed on PLC digital networks.
Analog signal protector for control and measurement lines, 4 protected wires, 24 V, 10 kA.
Surge protection device (SPD) for transient overvoltages for DIN rail mounting PLC compatible. The Surge-Trap® Signal - STS PLC range is suitable for measurement and control equipment installed on PLC digital networks.
Datasheets
pdf - 510.34 KB
Compliances
pdf - 141.23 KB
pdf - 275.48 KB
| Item number | 83040211 |
| Catalogue No | STS-PLC-30V-4W1 |
| Description | Analog signal protector for control and measurement lines, 4 protected wires, 24 V, 10 kA. |
| EAN/UPC Code | 8435297863595 |
| ROHS Compliant | Yes |
| Rated Current Load (IL) | 0.3 A |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Impedance | 3.2 Ohm |
| Number of Wires | 4 Wires |
| Uc (L-PE) | 30 V |
| Up at In (L1-L2) | ≤60 V |
| Product Width | 112 mm |
| Product Length | 90 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.07 kg |
| Sell Pack Width | 100 mm |
| Sell Pack Length | 150 mm |
| Sell Pack Height | 10 mm |
| Product group | Signal Line SPDs |
| Product Weight | 0.06 kg |