83230311 - STLBT23-10K320V-C4-WW-IP
Series: Surge-Trap® STLB T23 IP Series
Surge Protection Device Type 2+3, 10kA Imax (8/20), 10kV Uoc (1.2/50), 230/-V, Cable - Cable, IP 66, L-N/PE
Type 2+3 surge protection device (SPD) for transient overvoltages with Imax 10 kA, hardwired and with different connection options. The Surge-Trap® STLB T23 IP Series range, IP66 model, is suitable for protection of LED lighting installations with extremely sensitive electronics.
Surge Protection Device Type 2+3, 10kA Imax (8/20), 10kV Uoc (1.2/50), 230/-V, Cable - Cable, IP 66, L-N/PE
Type 2+3 surge protection device (SPD) for transient overvoltages with Imax 10 kA, hardwired and with different connection options. The Surge-Trap® STLB T23 IP Series range, IP66 model, is suitable for protection of LED lighting installations with extremely sensitive electronics.
Datasheets
pdf - 250.25 KB
Compliances
pdf - 275.48 KB
pdf - 143.29 KB
| Item number | 83230311 |
| Catalogue No | STLBT23-10K320V-C4-WW-IP |
| Description | Surge Protection Device Type 2+3, 10kA Imax (8/20), 10kV Uoc (1.2/50), 230/-V, Cable - Cable, IP 66, L-N/PE |
| EAN/UPC Code | 8435297859284 |
| ROHS Compliant | Yes |
| IEC SPD Type | Class II + III |
| Format | Hardwired |
| Nominal Operating Volt Rating (Un) | 230/400 |
| AC or DC | AC |
| Max Discharge Current : Imax (8/20) | 10 kA |
| System Configuration | TT, TN |
| Combined Discharge Voltage (1,2/50) (Uoc) | 10 kV |
| Short Circuit Withstand (ISCCR) | 10 kA |
| Rated Current Load (IL) | 2.5 A |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | LED |
| Housing Material | PA66 CT1 |
| Uc (L-N) | 320 V |
| Uc (N-PE) | 255 V |
| Up at In (N-PE) | ≤1,8 kV |
| Up at In (L-N) | ≤1,5 kV |
| Product Width | 50 mm |
| Product Length | 22 mm |
| Product Height | 85 mm |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 0.153 kg |
| Sell Pack Width | 240 mm |
| Sell Pack Length | 400 mm |
| Sell Pack Height | 105 mm |
| Product group | LED Lighting SPDs |
| Product Weight | 0.12 kg |